Mija właśnie 67 lat od tamtych dni. Od wydarzeń, które dały początek harcerstwa Hufca ZHP Syców. Jej pierwszym komendantem była Janina Szlandówna.

Harcerstwo na Ziemi Sycowskiej

Działalność ZHP na terenie byłego powiatu sycowskiego zapoczątkowana została już wcześniej, bo we wrześniu 1945 r. Wówczas to z  inicjatywy miejscowego społeczeństwa nauczycielki Zofii Krajdocha, do życia powołane zostały pierwsze dwie drużyny – żeńska i męska. Drużynową drużyny harcerek została wtedy Janina Szlanda a drużynowym drużyny harcerzy Jan Szołomiak. Pierwszych dwanaście mundurów harcerskich uszyto z płaszczy wojskowych otrzymanych z radzieckiej komendantury wojskowej. Szył je sycowski krawiec Paweł Kiczka.  Pierwsza gromada zuchów powstała w czerwcu 1946 r., a jej opiekunem był Piotr Kremko. Organizowane są pierwsze kursy zastępowych i drużynowych. W tym czasie działają oddzielnie Dolnośląskie Chorągwie: Harcerzy oraz Harcerek z siedzibą w Jeleniej Górze. Drużyny ZHP z  powiatów Syców, Namysłów, Oleśnica kierowane są przez Hufiec ZHP  z siedzibą w Oleśnicy. Komendantem Hufca rozkazem Naczelnika Harcerzy  z dnia 19.09.1946 mianowany zostaje hm Mirosław  Andzelewicz. 12 kwietnia 1947 roku odbyło się pierwsze przyrzeczenie harcerskie w Sycowie. Od sześciu wywiadowców, siedemnastu młodzików z 99 DH im. Zawiszy Czarnego i pięciu harcerzy z 222 DDH im. T. Kościuszki przyrzeczenie odbierał hm Mirosław Andzelewicz – Hufcowy Harcerzy z Oleśnicy.

Od 1945 do 1949 roku powstało wiele drużyn przy Szkołach Podstawowych: w Goszczu – drużynowy Henryk Popiel, w Bukowinie Sycowskiej, w Domasławicach, w Grabownie Wielkim, w Sycowie, w Twardogórze. Również w Międzyborzu z początkiem roku szkolnego 1945/46 powstaje męska drużyna harcerska, którą prowadzi Stefan Olejniczak.  W tym przełomie powstaje też Koło Przyjaciół Harcerstwa. Drużyny mocno ze sobą współpracują, odbywają się liczne ogniska, biwaki oraz obozy.  Rok później 12 maja, rozkazem Komendanta Hufca Harcerzy w Oleśnicy mianowano na Zastępców  Hufcowego Hufca Oleśnica na rejon: dh phm Piotr Kremko – Ośrodek Syców, dh Henryk Stawicki H.O. – Ośrodek Twardogóra – Międzybórz.

W dniu 1 kwietnia 1949 roku Ośrodki Syców i Twardogóra zostają wyodrębnione z Hufca Oleśnica i powstał w ten sposób samodzielny Hufiec ZHP Syców. Pierwszym hufcowym została Janina Szlanda. Od 67 lat Hufiec ZHP Syców wychowuje młodych obywateli wspiera we wszechstronnym rozwoju i kształtuje charakter przez stawianie wyzwań. Obecnie nasz Hufiec to wspólnota licząca 123 zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów z 3 gmin: Syców, Międzybórz i Twardogóra.

Misja Hufca ZHP  rozpoczęła się w 1949 roku i nieustannie trwa.

Za 3 lata będziemy obchodzić 70 – lecie.

Jego historia się nie kończy, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto powie: Czuwaj i działaj!

Materiały zebrała i opracowała:  pwd. Honorata Sokół

 

Bibiografia:

  1. Edmund Goś – Hufiec ZHP Syców w latach 1945-1975, Zeszyty historyczne nr. 4
  2. Piotr Kremko –Pierwsze lata harcerstwa sycowskiego, Zeszyty historyczne nr. 4
  3. Wszechwiednik Hufcowy- Hufiec ZHP Oleśnica w latach 1945-1950