11. listopada to dzień, w którym w sposób szczególny pamiętamy o niepodległości naszego państwa. W tym roku w Międzyborzu udało się zorganizować już drugą edycję Historycznej Gry Miejskiej „Mamy Niepodległą!”.

Na ulicach miasta można było zauważyć harcerzy, nauczycieli, dyrektorów szkół, strzelców, strażaków – wszystkich tych, którym nie jest obojętny sens przekazywania historii w sposób szczególny. 9 odważnych patroli zmierzyło się z ogromnym wyzwaniem jakim było wcielenie się w role łączników z początków XX wieku. Na starcie uczestnicy musieli wykazać się znajomością historii, następnie wylosowali tajne wiadomości i ruszyli – każdy w wyznaczone przez mapę miejsce. Na trasie zmierzyli się z walką wręcz z zaborcami, tajnikami łączności polowej, odkodowaniem tajnych szyfrów, strzelaniem, rozpoznawaniem swoich rodaków z czasów niepodległościowych, udzielaniem pierwszej pomocy. Czujnym okiem rozpoznawali dzisiejsze miejsca na fotografiach XX wieku, łamali logogryfy. Wielu uczestników zaskoczyło organizatorów swoją pomysłowością, zaangażowaniem oraz cudownymi strojami z okresu lat 20!

Tegorocznym zwycięzcą o “Niepodległą” na ziemiach międzyborskich został patrol zrzeszający członków Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „ORiN”.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom: stowarzyszeniom, drużynom oraz rodzinom za zainteresowanie i możliwość zabawy razem z Wami! Harcerze bardzo dziękują za owocną współpracę wszystkim zaangażowanym przy współtworzeniu gry: MGOK w Międzyborzu, z p. Kasią Drabczyńską na czele, Dyrekcji oraz nauczycielom SP w Międzyborzu, SP w Kraszowie, Gimnazjum, Parafii w Międzyborzu, OSP w Międzyborzu.

Niepodległość musi budzić radość i nie może kojarzyć się wyłącznie z chwilową nostalgią i składaniem kwiatów pod pomnikiem. Musimy walczyć, by naszą niepodległość przerodzić w czyn i działanie.

Link do zdjęć